header
Dnes je nedela 14. apríl 2024
 

Zima na Zlatňanke

V prírode možno pozorovať rôzne zaujímavosti. Keď divé kačice pociťujú nedostatok potravy, prilietajú do blízkosti ľudských obydlí a vyhľadávajú prítomnosť človeka.

V zimnom období žije mestská časť potoka Zlatňanka v Zlatých Moravciach velebným tichom spiacej prírody, ktoré narúša iba gagotanie divých kačíc. Prekutávaním dna zmrznutého potoka začína každodenná púť za sústom potravy, ktorej býva v zimnom období nedostatok. Kŕdle divých kačíc vzbudzujú obdiv svojou prítomnosťou na nezmrznutých vodných hladinách, kde nachádzajú priaznivé podmienky počasia s výskytom živočíšnej a rastlinnej potravy. Odľahlé časti vodného toku sa vyznačujú hlbokými meandrami obklopené porastom divo rastúcich drevín s ešte nedotknutou prírodou.

Vodné vtáky tu nachádzajú koncom zimy dobré podmienky na párenie. Naše populácie divých kačíc patria k sťahovavým a prelietavým vtákom, ktoré odlietajú na jeseň a vracajú sa skoro na jar. Namiesto nich k nám prilietajú kačice zo severovýchodu.

Hniezdisko pre svoje potomstvo vyhľadávajú v tichom a suchom prostredí na brehu, pod krovinami, na poliach ale i v lese. Z ôsmich až desiatich vajec sa približne po 26 dňoch liahnu mladé kačičky, ktoré kačica vyvádza už nasledujúci deň na vodnú hladinu. Mladé kačice po ôsmich týždňoch lietajú a v nasledujúcom roku dospievajú. Divé kačice patria k vodným vtákom zúbkozobcom s množstvom zúbkov po obvode zobáka, ktoré im slúžia na preciedzanie vody a zachytávanie rastlinnej a živočíšnej potravy. Káčer sa na hniezdení a výchove mláďat nepodieľa, ale zdržiava v blízkosti hniezda ktorému zabezpečuje ochranu.

K nepriateľom divých kačíc patrí líška, tchor, lasica, potkan, vrana, ale i jastrab. Za ochranu a pomoc v čase núdze sa divé kačice dokážu odmeniť vyhľadávaním ľudských obydlí a svojou prítomnosťou skrášľovaním životného prostredia.

Použitá literatúra
Prírodoveda - kačica divá, Mgr. Jana Lacková

Share
© Anton Kaiser 17. február 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12