header
Dnes je štvrtok 23. máj 2024
 

Jarný prílet vtákov

Prvého apríla venujeme pozornosť Medzinárodnému dňu vtáctva rôznymi aktivitami. Jednou z nich môže byť aj umiestnenie búdky do záhrady a tak prilákať hmyzožravých vtákov, ktorí sa nám potom odmenia ochranou prírody pred množstvom škodcov.

Pre ochrancov prírody je apríl aj mesiacom pozorovania príletu prevažnej časti sťahovavých vtákov. Na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov operených prisťahovalcov z Afriky a Ázie. V kalendári environmentalistu je tento deň tiež dňom ochranárskej tradície, ktorá sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann (1835 - 1914) z Brezna v roku 1900. Spolu s vtákmi sa v tento deň oslavovali aj stromy.

Prílet vtákov v jarnom období sledujú členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva. K prvým poslom jari patria drozdy, škovránky, cíbiky, bociany, lastovičky, ale aj orol krikľavý, prepelica poľná, slávik alebo kukučka, ktorá prilieta až na prelome apríla a mája. Ako posledný prilieta z ďalekej Ázie hýľ karmínový. V tomto období možno pozorovať tokajúce sluky a zo svojich zimovísk sa vracia aj dudok chochlatý, krakľa belasá, výrik lesný, rybárik riečny a iné. Na Slovensku svoj domov nachádza takmer 220 hniezdiacich vtáčích druhov, pričom niektoré sa na zimu sťahujú do teplejších krajín. Naopak, niektoré druhy k nám v zime prilietajú zo severu, a tak sa aj počas mrazivých dní u nás zdržuje viac ako 19 druhov vtákov. Vtáky sa dokážu prispôsobiť meniacim sa ekologickým podmienkam životného prostredia a mnohé druhy počas nepriaznivých klimatických podmienok svoje domovy opúšťajú na prechodné obdobie. Migrácie vtákov považujú prírodovedci za jeden z najpozoruhodnejších fenoménov živej prírody.

Medzinárodný deň vtáctva si pripomíname aj osvetovou činnosťou na školách propagačnými materiálmi a rôznymi výstavkami. Pomôcť vtákom v tomto období môžeme zhotovovaním umelých obydlí pre ich zahniezdenie. Za ich ochranu sa nám operence odvďačia krásnym spevom a vytváraním príjemného životného prostredia.

Použitá literatúra
http://www.24hod.sk/lastovicky-sa-vracaju-ohlasit-medzinarodny-den-vtactva-cl28413.html

Bocian biely
Domček pre menš...
Drozd plavý
Jarné búdky
Prílet vtákov
Sýkorka belasá

Share
© Anton Kaiser 08. apríl 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12