header
Dnes je nedela 14. apríl 2024
 

Užovky pri Žitave

Ľudová pranostika hovorí: „Po sviatku Sedembolestnej Panny Márie hady zaliezajú do dier.“ V nedeľu 12. septembra 2010 sa na trávnatom poraste, na brehu Mlynského potoka v Machulinciach, v Krovinách, rovno pred naším domom, na pravé poludnie vyhrievala užovka. Podľa zhrubnutia, viditeľného aj na fotografii, bolo zrejmé, že sa nielen vyhrieva, ale aj trávi hodné sústo. Skúsenosti, stretnutia, či zážitky s užovkami v blízkosti Žitavy nie sú zriedkavé. V minulosti, keď sme ako chlapci trávili letné prázdniny v Žitave chytaním rakov a rýb, nebolo zriedkavosťou rukou vytiahnuť spod koreňov jalší, či vŕb užovku, namiesto ryby. Sused kráčajúci po chodníku vedľa Mlynského potoka na Krovinskej ulici, nechtiac šliapol na užovku a tá sa mu švihom omotala okolo nohy. Nestratil duchaprítomnosť a z nohy ju opatrne striasol. 

V období hniezdenia vtákov v podvečer pribehla za mnou manželka, že v šope máme hada. Hniezdili tam „komináriky“ a nad hniezdom s mladými číhala užovka. Na nebezpečie hlasito upozorňovali rodičia typickým „krikom“ a snažili sa ju odlákať.

Pred susedou idúcou k Žitave sa vztýčila užovka na chvost, ako kobra pred útokom. Na „lavičke“ cez Žitavu (urobenú z kmeňa stromu) som zbadal jastraba s užovkou v pazúroch. Zostal som nepohnute stáť, no jastrab odletel. Bez užovky. Nenašiel som ju, prežila. Bola z tých na druhom brehu, kde sa na sutinách vyhrievalo celé hniezdo mladých hadov. Jastrab ich mal pod kontrolou. Ani vniknutia do príbytkov nie sú ojedinelé. Z užoviek sú u nás najbežnejšie: užovka obojková (Natrix natrix), stromová (Zamenis longissimus), hladká (Coronella austiaca) a fŕkaná (Natrix tessellata). Pri zriedkavých stretnutiach s nimi zoči-voči je to však had a málo kto si uvedomuje, či je jedovatý alebo nie, či je to užovka taká, alebo onaká. Zážitky s nimi sú však nezabudnuteľné.

So susedom mlynárom sme sledovali mladú užovku, tenkú, dlhú 20 - 30 centimetrov, ktorá sa pred nami "skryla" v priezračnej vode mlynského potoka a čakali sme, aký čas vydrží pod vodou. Na druhý deň ma upozornil iný sused na mladú užovku s rybkou v ústach pod ich mostom. Snažila sa ju vytiahnuť z vody a prehltnúť. Žiaľ, fotodokumentácia sa nevydarila ani časovo, ani technicky. Prítomnosť mladých, životaschopných potomkov hovorí o vhodnom životnom prostredí aj vo frekventovanom prostredí ulice.

Share
© Pavel Ondrejmiška 26. december 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12