header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Májky vítajú jar

Májky (Meloidae) predstavujú celosvetovo rozšírenú čeľaď s počtom asi 3000 druhov z toho u nás žijúcich je 31. Sú to malé až stredne veľké chrobáky. Sfarbenie sa pohybuje v závislosti od konkrétneho druhu od tmavomodrej až po čiernu. Výnimku tvorí napr. pľuzgiernik lekársky (Lytta vesicatoria), ktorý je dúhovo zelený.

Májky sú bylinožravé, nachádzame ich skoro na jar pri kŕmení na mladej, čerstvej tráve. Ich domovom sú trávnaté lúky a okraje lesov. Telo májok je zaujímavé svojimi proporciami. Bruško je málo sklerotizované, mäkké a niekoľkonásobne prevyšuje veľkosť tela. Je to spôsobené tým, že dospelce prijímajú ohromné množstvo potravy a navyše samičky bývajú plné vajíčok.

Krovky sú pórovité a zakrpatené. Ich životný cyklus je pomerne zložitý, samička kladie stovky vajíčok do pôdy. Larvy sú dravé, po vyliahnutí napádajú hniezda divých včiel. Ak je niekto milovníkom hmyzu tak na tanier ich veľmi neodporúčam. Obsahujú totiž prudký jed kantaridín (alkaloid), ktorý pri podráždení vypúšťajú v podobe žltkastej tekutiny z kĺbov na nohách.

Tento jed spôsobuje žalúdočné ťažkosti. Najviac však postihuje obličky. U citlivejších ľudí môže na koži vyvolať pľuzgiere, ale používa sa aj na liečbu urologických chorôb. Dokonca v stredoveku extrahovali tento jed z pľuzgiernika lekárskeho na prípravu nápojov života a lásky.

Share
© Miroslav Borkovič 01. apríl 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12