header
Dnes je utorok 28. máj 2024
 

Jašterica zelená

Jašterica zelená (Lacerta viridis Laurenti 1768) je naša najväčšia a zároveň aj najkrajšia jašterica. Môže dorastať do neuveriteľnej dĺžky až 40 cm. Nápadná je svojim trávovozeleným sfarbením, ktoré sa na spodnej strane tela mení na žltú. Samce v období párenia naberajú sýtoazúrovú farbu na krku a zo spodu hlavy. Samičky sú hnedé až hnedozelené a o niečo menšie ako samček. Farbou sa prispôsobujú danej lokalite. Jašterica je teplomilná, preto ju nachádzame na okraji lesov, lúkach, vinohradoch a na iných podobných lokalitách stepného charakteru.

Často sa vyhrieva na kameňoch a kmeňoch stromov. Potravinové nároky sú upriamené hlavne na hmyz, pavúkovce, ale v niektorých prípadoch aj kanibalizmus. Jašterica je významným predátorom v oblasti hmyzu. Párenie začína koncom apríla a môže trvať až do júna. Samce zvádzajú o samičku boj, pri ktorom občas prídu o chvost. Samička môže zniesť až 25 bielych vajec. Kladie ich do piesku, potom nad nimi navrství kopček hliny kôli ich ochrane a udržaniu teploty. Po ôsmych týždňoch sa liahnu cca 10 cm veľké mláďatá.

V chladnejších rokoch sa môžu liahnuť až v jeseni. Pohlavne sú zrelé až v treťom roku života. Jašterica zelená je druhom európskeho významu, chránená zákonom. Ohrozuje ju poškodzovanie biotopov ako napríklad vypaľovanie tráv. Ja som ju mal možnosť sledovať v oblasti viníc v Machulinciach a v Žitavanoch. Nad Machulincami, v lokalite nazývanej Háj, sa taktiež vyskytovala pomerne hojne. Tento rok som tam však našiel iba jednu. Dôvodom jej úbytku v danej lokalite je ťažba kameňa, ktorá doslova zničila tento biotop a ovplyvnila život viacerých druhov stavovcov a bezstavovcov.

Čo sa týka hmyzu, úplne vymizol v minulosti hojný a chránený svižník poľný. Pozorovanie jašterice je dosť obtiažne z dôvodu jej plachosti. Keď som ju chcel fotiť, musel som sa ku nej doslova plaziť. Dokonca raz som ju mal možnosť pozorovať pri love na kmeni stromu.

Miesto výskytu ...
Jašterica z Mac...

Share
© Miroslav Borkovič 10. apríl 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12