header
Dnes je piatok 1. december 2023
 

Zelenšie Požitavie je aj v Zlatých Moravciach

 

Dňa 24. marca 2012 sa o 9.00 h. na parkovisku pri Bille v Zlatých Moravciach zišla skupina dobrovoľníkov, ktorá chce žiť v krajšom a čistejšom životnom prostredí.  Stretnutie v Zlatých Moravciach sme organizovali pri príležitosti Svetového dňa vody v rámci projektu Zelené Požitavie. Zatiaľ každý ročník, ktorý sme spolu s manželkou absolvovali mal svoje čaro. Pamätám sa na začiatky vo Vrábľoch, ktoré sa nám teraz, keď pomáhame čistenie Žitavy rozbiehať v Zlatých Moravciach opakujú. Tento rok nás bolo raz toľko ako minulý rok a niektorí sa už pripájajú aj sami. Úžasný zážitok sme mali keď nám pani z druhého brehu rieky Žitavy kričala, že ona s manželom zbierala cez týždeň a že vrecia majú pri bráne rodinného domu. Vidieť, že sa darí túto akciu, ktorú začali organizovať občianske združenie FONTIS a skupina dobrovoľníkov a priaznivcov portálu ZITAVA.SK dobre spropagovať.
Hlavným cieľom podujatia bolo čistenie koryta a brehov rieky Žitava od odpadkov a nečistôt. Tento rok sme ich opäť našli veľa. Rozdelili sme sa na dve skupiny. Prvá skupina išla čistiť brehy rieky Žitava za mestské kúpalisko v Zlatých Moravciach, druhá skupina čistila od Hasičskej stanice smerom do mestskej časti Chyzerovce. Vyzbierali sme 26 vriec odpadkov približne za dve hodiny.
V rozhovoroch viacerí spomínali, že by sme mali niečo urobiť aj v prevencií a vzdelávaní v ochrane prírody, aby sme do budúcna nemali čo v takých veľkých množstvách zbierať.
Na koniec sme sa spolu zišli na brehu rieky Žitavy smerom do mestskej časti Chyzerovce pri kaplnke Panny Márií, kde sa spolu pomodli a poďakovali za nádherný slnečný deň.
Čistenia brehov Žitavy sa v sobotu v Zlatých Moravciach zúčastnili Anton Kaiser, Jozef Švec, Marián Tomajko, Adriana Kráľová, Eva Dubajová, Marianna Križanová, Tomáš Križan, Helena Števulová, Janka Švecová, Lucia Herdová, Barbora Rajtárová, Jaroslav Kička, Ľudovít Chládek, Ivan Brunclík, Ľubomír Tonka, Vojtech Truchlík a Miroslav Kráľ
Všetkým zúčastneným a aj tým o ktorých nevieme patrí srdečné „ďakujeme“.

Share
© Miroslav Kráľ 27. marec 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12