header
Dnes je utorok 28. máj 2024
 

Zaujímavosti na trase 2. ročníka horskej cykločasovky

31. mája 2014 sa uskutoční 2. ročník horskej cykločasovky v Pohronskom Inovci. Usporiadateľom preteku je CK Machulince spolu s OcÚ Machulince za pomoci viacerých sponzorov. Pripravená je trasa na 37 km, kde sú pretekári rozdelení do jednotlivých kategórií a trať HOBBY na 16 km bez rozdielu veku. Štart cykločasovky je od 13,00 hod. na futbalovom ihrisku v Machulinciach.

Jednotlivé trate budú dobre vyznačené a prechádzajú horskými cestami zvlneným terénom. Ťažko je textom popísať celú trasu, ale aspoň niektoré zaujímavosti z jednotlivých trás.

Cyklisti prechádzajú známou dolinou Hlboké (miestny názov Hlbokô). V jej začiatkoch je niekoľko andezitových kameňolomov. Od Machuliniec po ľavej strane je pod vrchom Blatá Obycký kameňolom, ktorý vznikol spojeným obecného kameňolomu z roku 1910 s kameňolomom Legiolom z roku 1920. Tento spojený kameňolom je stále v prevádzke. Po pravej strane sú dnes už takmer zeleňou zarastené tri bývalé kameňolomy pomenované podľa ich bývalých majiteľov (Kunského, Grünwaldov a Čányho). Cez dolinu Hlboké preteká potok s názvom Hlboká, na niektorých mapách označený aj ako Machulinský potok, ktorý rozdeľuje chotáre na obycký a machulinský. Na obyckej strane vidieť mnohé skalné bralá tiež ukryté zeleňou zakončené zalesneným vrchom Hrádok. Dolina je dlhá 4 km.

Z Hlbokého cyklisti odbočia po lesnej ceste smerom k bývalým horským lúkam Prielohy, kde sa v minulosti pásol aj dobytok a dostanú sa pod známy Benát.

Benát 692 m n.m. Je to skalné miesto, vrchol tvoria andezitové vyvreliny. Tieto vytvárajú pomerne vysoké bralá, vhodné aj ako cvičné skaly pre začínajúcich horolezcov. Neobyčajne krásny výhľad je odtiaľ na celé horné Požitavie a na pohorie Tribeč. Drevený slovenský dvojkríž tu osadili v roku 1990. Do konca 40-tych rokov 20.storočia tu v otvorenom kameňolome robotníci ručným štiepením kameňa tesali andezitové kocky rôznych rozmerov určené na dlažbu ciest a chodníkov. Cesta cez námestie v Zlatých Moravciach je ešte aj v súčasnosti vydláždená tu vyrobenými andezitovými kockami.

Návrh na vyhlásenie celej lokality za chránené územie sa neuskutočnil, a tak došlo v minulých rokoch k značnému zdevastovaniu uvedenej lokality ťažbou kameňa.

Ďalším známym miestom kadiaľ cyklisti prechádzajú sú Obycké lúky.
Na starých mapách ale aj na chotárnych mapách sú tieto horské lúky zaznačené ako Škripec. Takto ich volali a dodnes volajú aj starší občania Machuliniec, Obýc a Žitavian. Lúky boli rozdelené do troch chotárov ako Škripec machulinský, Škripec obycký a Škripec opatovecký. Mladšia generácia turistov začala tieto horské lúky nazývať ako Obycké lúky, a tak sa postupne tento názov dostal aj do novších máp a turistických sprievodcov.

37-kilometrová trasa prechádza okolo Malého Inovca s nadmorskou výškou 870 m. Na jeho severozápadnom svahu sú Stoky, pramene pitnej vody pre vodovod do Topoľčianok. Vodovod bol odtiaľ vybudovaný v roku 1932 pre potreby kaštieľa, kde chodil na letné sídlo prezident T.G.Masaryk.

Dlhšia trasa smeruje Záhradskou dolinou až k bývalému Rekreačnému stredisku ZSE Jaďová , kde chodili deti cez prázdniny do pionierskeho tábora. Boli tu detské rekreácie pre 150 detí v jednom turnuse, 40 detí bolo z nemeckého Erfurtu a 110 detí zo Slovenska. Obyčajne bývali cez prázdniny tri turnusy detských rekreácií. V súčasnosti je aj toto zariadenie zdevastované.

Obidve cyklistické trasy sú okrem vyznačenia zakreslené aj na pomocných mapách.
Aj táto cykločasovka ukáže účastníkom krásne zákutia v pohorí Pohronského Inovca.

Dlhá trasa:
dĺžka: 33km
stúpanie: 1110m
max. výška: 847 m
min. výška: 218 m

Krátka trasa:
dĺžka: 16km
nastúpené: 600m
max. výška: 600 m
min. výška: 218 m

 

Fotografie: Ondrej Valach

Dolina Hlboké
Cesta hore Hlbo...
Skalné bralá v ...
Výhľad z Benátu
mapa Horská Cyk...
Trasa časovky 2...

Share
© Ondrej Valach 21. máj 2014
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12