header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Spomienka na Mareka Rakovského

Marek Rakovský

(7.12. 1978 Žiar nad Hronom - 22.1.2016 Topoľčianky)

 

Krajina rovina čistá jak ľudská dlaň tam medzi horami
naspäť ma privolá, utíši, pohľadí dobrými slovami.
Krajina rovina na dlani mozole zaliata slzami
naspäť ma privolá, utíši, pohladí a ja sa nebránim.

Dážď ticho spieva v diali, žiaľ už ma nepopáli
ten kút sveta je mi blízky, utekám, keď smutno mi je.

Jana Kirschner: Krajina rovina, 2010

 

 

S prekvapením a so smútkom sme prijali oneskorenú smutnú správu, že nás navždy opustil dlhoročný aktívny spoluautor portálu zitava.sk Marek Rakovský.

 

"Mareka som spoznal niekedy v apríli roku 2008. Zoznámili sme sa, ako inak, pri čistení brehov rieky Žitava. Po prvom stretnutí som hneď zistil – toto je správny človek, a od vtedy sme boli priateľmi. Nikdy som mu nepovedal, že si ho veľmi vážim, že ma naučil inak vnímať prírodu okolo seba a nikdy som mu poriadne nepoďakoval za úžasné veci, ktoré pre mňa urobil:
Marek, ďakujem Ti za to, že som mohol byť súčasťou Tvojho krátkeho života. Ďakujem Ti za nekonečne dlhé rozhovory, za výlety po Požitaví, za úžasné domáce bazové sirupy, ktorými si nás neustále zásoboval. Ďakujem Ti, že som mohol spoznať tak skvelého a citlivého človeka. Nech Tvoja duša odpočíva v pokoji!"
Ľuboš Trubíni

 

"Niektorí ľudia vám vstúpia do života a vy už po chvíli viete, že tam zanechajú nezmazateľnú stopu. Marek, pri Tebe som mala ten pocit pri pohľade do tvojich  očí. Tie sympatické vejáriky vrások a trochu spadnuté kútiky boli pre mňa barometrom dobroty, nezištnosti, ochoty a tvojej čistej duše. Navždy  ich budem vidieť v kvetoch a stromčekoch, ktoré si zasadil v našej záhrade. Ďakujem."
Eva Trubíniová


  "Mareka si budem pamätať ako sa prechádza brehmi rieky Žitavy so svojím psom a zbiera úlomky škridiel a kúsky farebného skla, ktoré rieka umelecky vybrúsila. Marek z nich potom skladal obraz rieky Žitavy na našej akcii Landart (Deň vŕby). Pripomínať mi ho bude aj rebarbora, ktorú mi doniesol v črepníku do opatery niekedy v roku 2012.
Rieka Žitava plynie a v zákutiach ukrýva zadumané myšlienky a tak trochu smutný Marekov pohľad. Pevne verím, že tvoja duša napokon našla pokoj."
Diana Tóthová

 

"S Marekom sme neboli v častom kontakte, teraz si vravím “žiaľ”. Ale prežili sme s ním v našom združení aj tak veľa pekných a vtipných chvíľ. Bol pre naše aktivity veľkým prínosom - po odbornej, ale najmä po ľudskej stránke.
Marek, budem si na Teba spomínať ako na obetavého, spoľahlivého a dobrého človeka. Vždy, keď som Ťa zas a znova “otravovala” so zapojením sa do niektorej z akcií nášho združenia, neváhal si ani na chvíľu a pridal si sa. Mal si rád spoločnosť ľudí, to viem, a miloval si prírodu a záležalo Ti na zveľaďovaní a ochraňovaní nášho milovaného Požitavia. Keď si teraz na Teba spomínam, tak sa mi vždy vynorí jedna z fotografií, ako s úsmevom na tvári učíš detváky v Arboréte Mlyňany spoznávať stromy.
Marek, ďakujem, že si bol, a že som Ťa mohla spoznať. Chýbaš!"
                                        Soňa Trubíniová

 


"Marek bol od roku 2008 členom občianskeho združenia Fontis, neskôr participoval ako projektový manažér pre prírodné dedičstvo. Spoluzakladal portál zitava.sk, kde prispieval svojimi článkami. Písal články o ochrane prírody, ale bol aj aktívnym ochrancom prírody. Zaujímal sa o rastlinstvo a živočíchy a venoval sa aj turistike. Aktívne čistil brehy rieky Žitavy od Machuliniec až po Vráble. Spoluorganizoval rôzne podujatia, podieľal sa na akciách na Rodinnej farme Mašekov mlyn, kde spolupracoval aj na zakladaní živého agrárneho skanzenu. Bol pravidelným účastníkom na stretnutiach autorov nášho portálu, kde vedel dať podnetné návrhy na zlepšenie práce. Zostane v našej pamäti ako dobrý a pracovitý človek."
Ondrej Valach, Ľuboš Trubíni

 

"S Marekom som sa stretával v rámci akcií združenia Fontis. Na akcii v Arboréte Mlyňany pri jeho stanovišti sa vystriedali všetci žiaci zo Základnej školy Štefana Mojsesa Tesárske Mlyňany. Zanietene a pútavo rozprával a ukazoval prírodniny, ktoré pripravil pre žiakov. Mal bohaté vedomosti o prírode, rastlinách a živočíchoch .Veľa sme spolu hovorili o histórii Požitavia. Obohatil moje vedomosti o prírode nášho kraja. Dokázal odovzdávať svoje vedomosti ďalej aby získal mladých ľudí pre obdiv a ochranu prírodného bohatstva. Som veľmi rád, že sa naše cesty niekoľkokrát stretli, ale je mi clivo, že sa nestali omnoho častejšími."
                                                                                                                      Jozef Trubíni

 


K spomienke sa pripájajú aj ostatní členovia z občianskeho združenia Fontis a portálu zitava.sk, ktorí Ťa poznali.

(autori fotografii Roman Zima a Ľuboš Trubíni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
© Diana Tóthová, 31. máj 2016
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12