header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Pripravujeme Informačnú kanceláriu Požitavia

 

Posledné dva roky ožíva Požitavie aj vďaka aktivitám portálu ZITAVA.SK.
V tomto roku máme dôvod hneď na dve oslavy. Desiate výročie oslávi občianske združenie FONTIS, ktoré spravuje aj tento portál a piate výročie internetového portálu ZITAVA.SK oslávime spolu koncom tohto roka.

Po celú túto dobu prostredníctvom portálu ZITAVA.SK predovšetkým mapujeme regionálnu históriu, kultúrne a prírodné dedičstvo a turistické zaujímavosti Požitavia. Aj vďaka portálu, FONTIS – občianske združenie uskutočnilo počas desiatich rokov svojej existencie množstvo aktivít (Medzinárodné mlynárske sympózium, SolarFest, natáčanie dokumentov z prostredia Požitavskej doliny, aktivity v oblasti ochrany životného prostredia pre deti a mládež, najväčšie čistenie rieky Žitava a veľa iných).

Narodeniny v tomto roku oslávime uskutočnením mnohých aktivít a akcií. Začali sme zabíjačkou v Novej Vsi nad Žitavou, pokračovali najväčším čistením rieky Žitava. Vydali sme mapy Požitavia, ktoré v spolupráci s Požitavskou vínnou cestou postupne osádzame v Požitaví.

V najbližších dňoch zavítajú na Požitavie vodníci počas Dní vodníkov, ktoré organizujeme pre deti zo ZŠ sv. Vojtecha vo Vrábľoch. Pripravujeme Koštovku grófa Ambrózyho v Arboréte Mlyňany. Na Rodinnej farme Mašekov mlyn sa stretnú najväčšie osobnosti etnológie Čiech a Slovenska na ďalšom ročníku Medzinárodného mlynárskeho sympózia a v priebehu pár mesiacov pripravujeme veľkú cyklotúru Požitavím v spolupráci s učiteľom Ondrejom Valachom.

V tomto roku sme pre deti aj vďaka podpore Nadácie VÚB pripravili maľovanky s motívom požitavských povestí, ktoré ilustroval regionálny historik a učiteľ, pán Jozef Trubíni z Vrábeľ, pre tých starších zase pexeso s krásnymi fotkami Požitavia. Na vydanie je pripravený nárečový slovník stredného Požitavia.

FONTIS – občianske združenie v spolupráci s partnermi (Arborétum Mlyňany, obec Podhájska, Žitavská komunita, Požitavská vínna cesta, Rodinná farma Mašekov mlyn a ďalšie organizácie a spolky) pripravujú v roku 2010 okrem spomínaných aktivít aj otvorenie informačnej kancelárie pre návštevníkov Požitavia. Na Požitaví tak vznikne pre turistov moderné a profesionálne centrum, kde sa na jednom mieste sústredia informácie o kultúrnych podujatiach, službách v cestovnom ruchu (ubytovanie, reštaurácie a pod.), atrakciách Požitavia, historických pamiatkach, športových možnostiach atď. Informačné centrum Požitavia bude ponúkať návštevníkom svoje vlastné produkty a množstvo propagačných materiálov (bulletiny, pexeso, knihy, nálepky, maľovanky, cykloturistické mapy...).

Myšlienka vzniku kancelárie vyzrela po niekoľkoročnom snažení a práci dobrovoľníkov a spolupracovníkov občianskeho združenia FONTIS a portálu ZITAVA.SK. O ďalšom priebehu realizácie informačnej kancelárie budeme informovať na portáli ZITAVA.SK

Share
© Roman Zima 05. máj 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12