header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Odborná degustácia Víno - Vráble 2012

Dňa 15. apríla 2012 sa uskutočnil 21. ročník odbornej degustácie Víno – Vráble 2012, ktorý bol zorganizovaný na špičkovej svetovej úrovni. Pozvánky, organizácia, príprava, práca hodnotiteľov, riadenie a koordinácia hodnotiteľov, spracovanie výsledkov, servis, rozlievači v zásterách s logom výstavy, všetko na vysokej úrovni. Jedna z najlepších výstav na Požitaví sa z odbornej degustácie, výstavy prehupla do prípravy výstavy Víno – Vráble 2012. Výstava Víno – Vráble 2012 sa uskutoční dňa 28. apríla 2012 v Archíve vín vo Vrábľoch od 13:00 hod. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien bude o 18:00 hod. Už zajtra Vás podrobne budeme informovať o výsledkoch. Zatiaľ môžeme potichu pošepkať, že šampión výstavy je dezert, sladučký ako med, ale krásny ....ernet. ľadový výber rok 2009.


Úlohou, hodnotiteľa v súťažnej výstave vín je odborné a nezávislé ohodnotenie vzoriek vín dodaných do súťaže. Hodnotenie prebieha podľa pravidiel Medzinárodného úradu pre vinič a víno – O.I.V. Komisiu tvoria členovia komisie a predseda, ktorý hodnotí a zároveň riadi činnosť komisie. Počet komisií bolo 9 po 5 hodnotiteľov a v poslednej komisii bolo 6 hodnotiteľov spolu teda 46 hodnotiteľov. Predsedom, riadiacim odbornej degustácie bol Ing. Peter Porubský, ktorý na úvod povedal „Zišla sa tu smotánka hodnotiteľov Požitavia. To najlepšie čo na Požitaví máme.“ Vzoriek na výstave bolo 373. Súťažnej degustácie sa mohli zúčastniť všetky hroznové vína vyrobené v súlade so zákonom o vinohradníctve a vinárstve č. 313/2009 Z.z. zaradené do kategórií:


1. Vína biele tiché suché ( zvyškový cukor do 4g/l )
2. Vína biele tiché ostatné ( zvyškový cukor viac ako 4g/l )
3. Vína tiché ružové
4. Vína tiché červené suché ( zvyškový cukor do 4g/l )
5. Vína tiché červené ostatné ( zvyškový cukor viac ako 4g/l )


Pred  začiatkom hodnotenia si komisie vyhodnotili kalibračnú - nultú vzorku vína, pre správne nastavenie citlivosti v jednotlivých senzorických parametroch.


Vína sa hodnotili 100 bodovým systémom medzinárodnej únie enológov O.I.V./UIV. Zlatá medaila 90 – 100 bodov, strieborná medaila 85 – 89,99 bodov a bronzová medaila 75 – 84,99 bodov. Členovia komisií hodnotili vína anonymne, podľa všeobecných zásad senzorického hodnotenia vína. Podľa pravidiel O.I.V. bude udelených maximálne 30% medailí z celkového počtu súťažiacich vín. Vínam ocenených zlatou medailou bude udelený diplom a zlatá plaketa, vínam ocenených striebornou medailou bude udelený diplom. Diplomy za bronzové medaily udelené nebudú.


Pracovným miestom hodnotiteľa bol stôl pokrytý bielym obrusom. Na hodnotenie vína sa mohli používať len kalichy doporučené OIV. Hodnotitelia mali k dispozícii tichú stolovú vodu a na kocky pokrájaný chlieb s neutrálnou chuťou. V hodnotiacej miestnosti bol prísny zákaz fajčenia a hlasitých prejavov. Komunikácia medzi jednotlivými členmi bola možná až po odovzdaní hodnotiaceho hárku.


Predsedovi organizačného výboru Jozefovi Demešovi, ktorý je zároveň predsedom Požitavskej vinnej cesty srdečne blahoželám za precízne pripravenú odbornú degustáciu a želám mu, aby rovnako bola hodnotená aj výstava Víno – Vráble 2012. Rovnako treba zablahoželať aj organizátorom Združeniu vrábeľských vinohradníkov predsedovi Máriovi Chrenovi, ZO Slovenskému zväzu záhradkárov vo Vrábľoch predsedovi Dušanovi Bafrncovi, Spolku ohajských vinohradníkov predsedovi Jankovi Bujalkovi a mestu Vráble.


Práca v občianskych združeniach je dar pre všetkých. Je za tým veľa dobrovoľnej práce, hodín prípravy, vlastných finančných prostriedkov, času od rodiny, zato všetko, všetkým treba poďakovať.

Share
© Miroslav Kráľ 17. apríl 2012
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12