header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Obnova hradu Gýmeš pokračuje aj v tomto roku

Občianske združenie Castrum Ghymes započalo v apríli tohto roku už svoju druhú sezónu na hrade Gýmeš v rámci samostatnej existencie. Po minuloročnom skromnejšom štarte, kde všetky práce financovali z vlastných prostriedkov, boli v roku 2013 podporený hneď v dvoch projektoch, čo im umožnilo naplno rozbehnúť plánované aktivity zahŕňajúce ako murovanie tak aj archeologický výskum.

 

Ako nás informoval Andrej Košút z občianskeho združenia Castrum Ghymes sezónu otvorili prácami na konzervácii muriva a záklenku v kaplnke sv. Jána a tiež sanácii kaverny v päte vonkajšej plenty severného hradbového múru. Oba spomínané úseky muriva boli vážne poškodené a hrozilo ich zrútenie, dnes sú obe realizácie našťastie krátko pred dokončením. Práce pod hlavičkou projektu „Zachráňme spolu hrad Gýmeš" podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii PONTIS.

Hlavné ťažisko tejto sezóny však predstavuje projekt „Workshopy na hrade Gýmeš 2013", realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, ktorý má za cieľ záchranu vzácnej gotickej hradnej brány. Pred pár dňami tu ukončili už druhú veľkú brigádu, v rámci ktorej prebiehal archeologický výskum v polohe vstupu do tohto objektu.

V spolupráci s pracovníkmi Archeologického ústavu SAV sa nám podarilo odkryť viaceré stavebné fázy tejto pôvodne prejazdnej vežovej brány, ktorá od 1. polovice 14. stor. slúžila ako hlavný vstup do hradu. Až neskôr, v priebehu renesančných prestavieb, bol kvôli zvýšeniu obranyschopnosti hradu hlavný vstup presunutý do nového južného predhradia a priestor pred bývalou bránou bol začlenený do predsunutej línie delostreleckého opevnenia, nakoniec tu vyrástla delová bašta. Samotný objekt vežovej brány splynul s blokom hospodárskych budov a dnes sa pomaly rozpadáva" dodáva Košút.
Spomínaný archeologický výskum však nebol samoúčelný, OZ Castrum Ghymes naň plánuje v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch nadviazať obnovou dnes silne deštruovaného vstupu do objektu, nasledovať bude aj doplnenie klenby na prvom podlaží a úplná obnova klenby na druhom podlaží veže.

Zapojiť sa do prác môže každý, informovať o termínoch sa môžete na našej Facebook stránke alebo na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Pre návštevníkov máme pripravené aj informačné letáky o hrade a pohľadnice" uzatvára Andrej Košút.

OZ Castrum Ghymes pôsobí na hrade Gýmeš od novembra 2011. Aktivity združenia sa zameriavajú na prácu s dobrovoľníkmi či študentami archeológie, histórie, prípadne architektúry, samozrejme pod vedením odborníkov a dozorom KPÚ v Nitre. Realizujú ich počas osobného voľna, cez víkendy či počas dovoleniek.

Zdroj:
OZ CASTRUM GHYMES
Bóna, Martin: Hrad Gýmeš. Stručný sprievodca po zrúcanine hradu. Bratislava: Slovenský skauting. 2011.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Share
© Barbora Rajtárová 28. júl 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12