header
Dnes je streda 4. október 2023
 

Memoriál M. Jurku a M. Olejára – HOSTIE 2014

Prvé januárové dni každého nového roka patria v obci Hostie už tradične memoriálu Michala Jurku a Michala Olejára. Tento rok prebehol už jeho 69.ročník. Memoriál je pamiatkou na smutné udalosti z 15.januára 1945, kedy v obci Hostie pri prestrelke zahynuli dvaja partizáni z východného Slovenska. Miestom ich posledného odpočinku je miestny cintorín v obci a o ich spoločný hrob sa s úctou starajú členky ZO SZPB v Hostí.

V nedeľu 19.1.2014 začala pietna spomienka sv. omšou obetovanou za padlých partizánov, ktorú celebroval miestny rodák vdp. Emil Šútor. Po sv.omši nasledoval akt kladenia vencov pri hrobe padlých partizánov. Veniec na hrob partizánov položili členovia ZO SZPB Hostie, ako aj delegácia oblastného výboru SZPB v Nitre na čele s RSDr. Jozefom Havlom. Po tomto pietnom akte sa účastníci memoriálu presunuli k miestu, kde bol pred 69 rokmi zastrelený Michal Jurko a ťažko ranený miestny rodák Ondrej Pupák. V týchto miestach bol sa z iniciatívy ZO SZPB Hostie odhalený nový pomník, venovaný pamiatke Michala Jurku a Ondreja Pupáka.

V príhovore predseda ZO SZPB Hostie prečítal aj osobné svedectvo p. Marity Vidovej, ktorá podrobne opísala priebeh týchto smutných udalostí. Jej svedectvo poskytla dcéra p. Vidovej, p. Vlasta Čižmáriková. Následne sa účastníci pietnej spomienky odobrali k pamätníku v strede obce. Pri pamätníku držali čestnú stráž príslušníci protilietadlovej raketovej brigády, pod velením štábneho nadrotmajstra Štefana Husára a rotného Jozefa Járeka. V sprievode , za zvukov smútočného pochodu v podaní dychovej hudby Hostianka a po štátnej hymne položili k pamätníku padlým v II. sv. vojne veniec predseda ZO SZPB Mgr. Martin Benček, starosta obce Hostie Mgr. Peter Štepiansky, zástupca pridelenca obrany Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike major Evgeny Borisenko, poslanec NR SR za stranu smer-SD, Mgr. Marián Kéry, predseda nitrianskeho samosprávneho kraja Doc. Ing. Milan Belica, PhD. a ďalší. Medzi pozvanými boli : prednosta okresného úradu v Nitre, p. Martin Nemky, prednosta Okresného úradu v Zl.Moravciach p. Marek Ílleš, delagácie SZPB Nitra, Vráble, Skýcov, Zl. Moravce a Topoľčianky a mnoho ďalších vzácnych hostí.

Po štátnej hymne SR začala športová časť memoriálu. Na štart sa postavilo celkovo 131 bežcov od škôlkarov až po veteránov nad 60 rokov, čo bolo o 50 viac ako minulý rok. Trať bola pomerne náročná, no ani to neodradilo mnohých mužov a ženy zabojovať o medaily. Víťazom hlavnej kategórie mužov v behu na 9 km sa už po piaty krát stal p. Imrich Maďar a okrem hlavnej ceny si odniesol aj pohár starostu obce Hostie. Pretekári prišli nielen z okolia, ale preteku sa zúčastnili aj športovci z Trnavy, Trenčína, Piešťan, Nových Zámkov, B. Štiavnive, Handlovej, Nitry a pod. Po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien ,medailí, pohárov a diplomov nasledoval slávnostný obed pre pozvaných hostí. V závere možno konštatovať , že spomienka a úcta hosťanov k vlastnej minulosti je stále živá a verím, že aj o rok privíta Memoriál Michala Jurku a Michala Olejára ešte viac športovcov ako tento rok.

Na záver si dovolím citovať myšlienku, ktorá je súčasťou pamätnej tabule na novoinštalovanom pomníku.
„Len život žitý pre iných je hodný žitia."

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Share
© Martin Benček 27. január 2014
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12