header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Jozef Trubíni vydáva novú knihu o vodných mlynoch

Koncom tohto roka občianske združenie FONTIS pripravuje na vydanie dlhoočakávanú reprezentatívnu publikáciu pod názvom História požitavských mlynov, s podtitulom Vandrovka po vodných mlynoch na Žitave a jej prítokoch. Jej autorom je známy požitavský regionálny historik, zberateľ povestí a učiteľ Jozef Trubíni z Vrábeľ. Materiály pre knihu zbieral viac ako 5 rokov. Spolupracovali s ním ďalší regionálni historici z Požitavia, potomkovia mlynárskych rodín, muzejníci, prekladatelia starých listín a veľa študentov a dobrovoľníkov.
 
Takmer 400-stranová reprezentačná kniha obsahuje 70 nových a dobových fotografii, viac ako 50 perokresieb, 15 súčasných a historických máp a 24 mlynárskych ľudových piesní. Autor Jozef Trubíni si knihu sám ilustroval.
Štýlový grafický dizajn knihy pripravila profesionálna dizajnérka Jana Gavalda Bellanová z Bratislavy. Nové fotografie pre knihu vyhotovili: Ľuboš Trubíni, Soňa Trubíniová a Marek Rakovský (Marek sa žiaľ vydania knihy nedožil) z občianskeho združenia FONTIS.
 
Kniha prináša mnohé nové skutočnosti o požitavských vodných mlynoch, niekoľko desiatok prekladov starých listín, autenticky zachytené rozprávania potomkov starých mlynárskych rodín, ale aj informácie ako sa postupovalo pri mletí obilia, krátky mlynársky slovník, tradičné recepty či množstvo faktografických údajov z histórie mlynárstva na Slovensku či samotnom Požitaví.
 
Kniha je rozdelená do 12 kapitol: Z histórie mlynárstva, Mlynárske cechy, Typológia mlynov, Mlynostrom na Žitave, Vodné mlyny na Hornom Požitaví, Vodné mlyny na strednom a dolnom toku atď.  Kniha vychádza o pár týždňov najmä vďaka občianskemu združeniu FONTIS, ktoré vydanie knihy finančne podporilo, ďalej rodine Jozefa Trubíniho z Vrábeľ a Jozefovi Dukesovi z Bratislavy.
 
Máme však pre vás milý predvianočný darček. Prvým 200 objednávkam knihu pošleme za 13  EUR  s DPH s poštovným (poštovné zdarma platí len v rámci Slovenska), pokiaľ si knihu záväzne objednáte ešte pred jej vydaním, t.j. do konca novembra 2016.

Po tomto termíne kniha bude stáť bežne v kníhkupectvách 20  EUR  s DPH. Knihu si môžete záväzne objednať na emailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

 

 Korenčiho mlyn vo Vrábľoch

 Medzi Jedľovými Kostolanmi a Malou Lehotou

 Obálka pripravovanej knihy

 Ukážka z knihy

 Ukážka z knihy

 

 

 

 

 

Share
© Ľuboš Trubíni 10. október 2016
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12