header
Dnes je utorok 28. máj 2024
 

Mária Bednárová: Mojou túžbou bolo tancovať

Ste zakladateľkou Folklórnej skupiny Dolina Maňa a Detského folklórneho súboru Dolinka. Pamätáte sa na ich prvé začiatky?
Začiatky boli veľmi jednoduché. Mojou životnou túžbou bolo tancovať v nejakom folkl. súbore. Na vysokej škole v Nitre som navštevovala tanečný súbor Zobor. Keď som začala učiť na ZŠ v Mani, rozhodla som sa využiť svoje skúsenosti z tanečného súboru a založila som na škole tanečný súbor. Deti zbierali informácie o zvykoch, tancoch a piesňach našej obce. A práve tieto poznatky som využívala v tvorbe tanečných pásiem.


Ako ste dospeli k názvom Dolina – Dolinka a koľko rokov sa venujete folklóru?
Jednoduchý názov Dolina vznikol na základe Dolinského potôčka, ktorý preteká cez obec a Dolinka vznikla ako zdrobnelina slova dolina – výstižné pre menšie deti. A odkedy sa venujem folklóru? Veru už je to neuveriteľných 43 rokov!


Vašimi rukami prešli mnohí ich členovia. Koľko ich asi bolo, viete to zrátať?
Ťažká otázka na zodpovedanie, ale si myslím, že je to asi 7 generácií. (pozn. autora – p.Bednárová bola ocenená zlatou medailou za aktívnu činnosť na poli kultúry od Matice slovenskej).


Dostavili sa úspechy. Aký si najviac ceníte?
Úspech je každé vystupovanie, ktoré sa ľuďom páči a odmenia nás potleskom. Ale myslím si, že najväčším ocenením bolo vystupovanie DFS Dolinka na celoslovenských prehliadkach detských tancov v Prešove (3-krát), v Likavke, v Považskej Bystrici. Vystupovali aj v zahraničí vo Viedni, vo Švajčiarsku, v Paríži, i v Monaku...


Venovali ste pre folklór mnoho aj osobného voľného času. Odkiaľ čerpáte námety a zvyky?
Zameriavame sa na verné zobrazenie zvykov, piesní a tancov našej obce Maňa. Máme nacvičené skoro všetky zvyky piesne a tance od jari až do zimy vrátane Vianoc.


Aká je vaša najobľúbenejšia pesnička?
Nemám obľúbenú pesničku (smiech)... Pre mňa sú všetky krásne. Veľmi rada spievam naše manianske piesne. Vzácne sú hlavne naše svadobné, žatevné a vianočné.


Tlieskalo Vám už mnohé publikum. Ktoré bolo naj?
Tlieskali nám doma i v zahraničí. Vzácne bolo pre nás účinkovanie na Medzinárodnom folklórnom festivale v Strážnici, v Ríme, v Paríži. Vzácne je pre nás každoročné účinkovanie na dňoch kolied kresťanov Slovenska v Chrenovci.


Máte pekné kroje. Na začiatku to určite nebolo ľahké pozháňať ich...
Na začiatku sme mali pozháňané originálne kroje od našich starých babičiek. Hoci boli veľmi staré, na čas poslúžili. Horšie to bolo s obuvou, presnejšie s jej veľkosťou. Neskoršie sme dali pre našich mladých ušiť kompletné kroje aj za finančnej pomoci Matice slovenskej.


Ako jediný v širokom okolí zachovávate krásny zvyk –„Čepenie nevesty“...
Na toto sme zvlášť pyšný. Sme radi, že mladomanželia tento zvyk vo veľkej miere zachovávajú. Je to krásny slovenský zvyk, ktorý sa traduje už odpradávna.


Na záver Vaše želanie do budúcna?
Bola by som šťastná, keby všetka moja práca a námaha boli zachovávané a odkazované pre ďalšie generácie, aby sa folklór z Mani šíril aj naďalej...


A na záver aspoň takto Vám patrí za vašu námahu veľká VĎAKA.

 

Share
© Pavol Tinák 18. november 2008
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12