header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Nitrianska kapitula podáva svedectvo o predaji zeme Fíš (Trávnica)

Nitrianska kapitula podáva svedectvo o predaji zeme Fíš (Trávnica) modranskému jobagiónovi, špánovi Andrejovi
Nitra, 1265

Všetkým Kristu verným, ku ktorým s prítomná listina dostane, kapitula nitrianskeho kostola modlitby v Pánovi. Dávame vám na známosť, že ktosi menom Wechum a jeho brat Peter, synovia kohosi menom Matej, z mestečka nazývaného Modrany a ich príbuzní, totiž Thuka a Mikuláš, synovia kohosi menom Syma z mestečka Modrany, jobagióni zo Szolgagyőru (hradný z hradu Posádka pri Hlohovci); taktiež Ivan, úradník Andreja, taverníka pána kráľa, v mene svojho pána, onoho špána Andreja, ako povedal, keď boli pred nás ustanovení, menovaní jobagióni zo Szolgagyőru svedčili, že si požičali päť strieborných mariek od uvedeného špána Andreja a za tieto peniaze dali do zálohy tomuže špánovi akúsi ich kúpenú zem, ako vyhlasujú, nazývanú Fíš (Trávnica) do užívania o veľkosti dvoch popluží, a že obdržali tieto peniaze v plnej výške od vyššie uvedeného špána.

Keď veru prišiel čas vykúpenia onej zeme, tvrdili, že oni nemôžu vykúpiť a odovzdali uvedenému špánovi za spomínané peniaze večným právom do vlastníctva. Poloha avšak onej zeme skôr menovanými predávajúcimi, spomínaným Ivanom tak bola opísaná, že jeho dĺžka začínajúca od východného kraja od akejsi zeme nazývanej Berolch (dnes sa volá Baróč, kedysi zemianska kúria, so štátnou cestou a vlastným kostolom je na území Trávnice a menšia časť teraz sa nachádza aj v katastri Podhájskej - pozn. Ján Hindický), sa zvažuje na západ k potoku Žitava, kde je miesto mlyna uvedenej zeme, jej šírka vskutku z južnej strany sa pripája k zemi tohože špána, nazývanej Maňa, zo severu susedí s inou zemou Fíš (Trávnica), ktorá vraj prv patrila bratislavskému hradu: s dodatkom, že ak niekto ktorúkoľvek zem od horeuvedeného špána by sa pokúšal odvolať, spomínaní predajcovia sú povinní oného špána oslobodiť, odovzdávajúc túže zem do práva špána viacnásobnom domáhaní. Na svedectvo tejto veci vydávame prítomnú listinu posilnenú na ochranu našou pečaťou. V milostivom roku 1256. Dané na štvrtú Idu marcovú za čias magistra Demetria, lektora nášho kostola.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Na listinu nás upozornil pán Ján Hindický z Bratislavy (rodák z Trávnice). Listinu v roku 2006 preložila z latinčiny do slovenčiny Mgr. Kristína Stančiaková. Modor sú Modrany v komárňanskom okrese pri Príbete.
Share
© Ján Hindický 30. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12