header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Živánska veža

História/popis:

Po prvýkrát sa stretávame so Živásnkou vežou v cestopisnej štúdii o Tekovskej župe z roku 1781, kde obyvatelia Jedľových Kostolian nazývajú vežu "Turňou". Stretneme sa aj s pomenovaním Zbojnícka veža, "Castellum" (stredoveká pevnosť). Veža patrila Hrušovského hradu a neskôr slúžila zbojníkom, odkiaľ získala aj pomenovanie "Živánska". Podľa iných autorov to bol poľovnícky hrad kráľa Mateja alebo strážny hrádok. Umiestnenie veže tesne nad požitavskou cestou upozorňuje na dôležitosť historickej komunikácie, ktorá bola vežou kontrolovateľná. V období ťažby zlata v ložiskách Novej Bane dôležitosť veže ešte vzrástla.

Cesta, ktorá spájala Požitavie s Pohroním viedla práve popod Živánsku vežu. Vežu možno stotžniť s colnou stanicou, ktorej činnosť sa dá datovať od konca 14. storočia do konca 15. storočia. Slúžila teda na stráženie obchodnej cesty od Pohronia do údolia Žitavy. Strážna veža začala pustnúť po zničení Hrušovského hradu roku 1708.

Veža mala niekoľko podlaží. Názory na vzhľad sa však rozchádzajú. Mnohí odborníci hovoria o 5 podlažnej stavbe, v iných prameňoch sa uvádzajú štyri podlažia. Podľa obecnej kroniky veža mala výšku až 40 m a mala šesť poschodí s vchodom na prvom poschodí. Stavitelia používali lámaný andezit, spojivom bola vápenná malta a riečny štrk zo Žitavy.

Pôvodná prístupná cesta k veži sa nezachovala, pravdepodobne sa nachádzala severovýchodne od veže. V archívnych prameňoch sa dozvedáme, že pri veži existovalo predhradie prepojené k veži a obohanané hradným múrom. Doposiaľ sa to však nepotvrdilo. Juhovýchodne od veže sa nachodí 20 m plošinka, ktorá slúžila zrejme ako hospodárske územie s miestom pre kone.

Fotogaléria:

Prístup k veži:

Nachádza nad cestou medzi obcami Jedľové Kostoľany a Malá Lehota. Cesta sa tu točí o 90 stupňov, po pravej ruke tečie rieka Žitava, hore na kopci sa nachádza veža (v smere Jedľové Kostoľany - Malá Lehota).

Mapa:


Share
© Soňa Trubíniová 18. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12