header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Poľovnícky zámok Topoľčianky

História/popis:

Poľovnícky zámok v Topoľčiankach dal vybudovať v roku 1910 člen panovníckeho rodu Jozef Augustín Habsburg v parkovom priestore neďaleko veľkého kaštieľa.

Autorom projektu bol maďarský sochár Koloman Gerster, ktorý navrhoval stavby v romantickom štýle. Poľovnícky zámok je secesná poschodová budova so štvorcovým pôdorysom. Východná fasáda má na nárožiach dve okrúhle vežičky, medzi ktorými je balkón s ozdobným kovovým zábradlím. Južná fasáda má nad bočným vchodom murovaný trojuholníkový štít. V strede budovy je dvorana, prikrytá sklenenou strechou.

V roku 1969 bola urobená rekonštrukcia, pri ktorej bol zo zámku odstránený brečtanový porast. Rozsiahlejšia rekonštrukcia bola vykonaná v rokoch 1997 – 2000. V súčasnosti môže zámok poskytnúť primeraný komfort aj najnáročnejším hosťom. Interiér, zariadený štýlovým nábytkom, je vyzdobený trofejami poľovnej zveri a obrazmi s poľovníckymi námetmi.

K najcennejším exponátom patria kresby Karola Šovánku a originál plastiky medveďa s muflónom od Alojza Strobla. Plastika medveďa bola pôvodne umiestnená v parku pri jazierku, ale po vážnom poškodení bola zrekonštruovaná a umiestnená v dvorane poľovníckeho zámku. Kópia uvedenej plastiky sa nachádza pred zámkom. Poľovnícky zámok ponúka ubytovanie v trojlôžkových a štvorlôžkových apartmanoch. Na prvom poschodí sa nachádza reprezentačná jedáleň.

Hosťami poľovníckeho zámku boli prezidenti, ministri nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia tak v minulosti ako aj v súčasnosti.

Fotogaléria:

Prístup k zámku:

Poľovnícky zámok sa nachádza v parku vedľa zámku Topoľčianky.

Mapa:

Share
© Ondrej Valach 13. jún 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12