header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Kaštieľ Pustý Chotár, Beladice

História/popis:

Kaštieľ Pustý Chotár dala vybudovať okolo roku 1820 šľachtická rodina Jesenských. Potom bol sídlom šľachtickej rodiny Szirányi - Ötömös. Neskôr ho odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho koncom 19. storočia prestaval a zväčšil v duchu neoklasicizmu. V neoklasicistickej podobe sa kaštieľ zachoval dodnes, ale v zmenšenej pôdorysnej dispozícii, pretože v roku 1937, počas stavebných úprav vtedajšieho majiteľa Dr. Krausa, boli rozobraté bočné krídla. Novým majiteľom sa po krátkej dobe stala rodina Ďurčanských, ktorá vlastnila kaštieľ do roku 1945. V rokoch 1948-1979 bola v budove Základná deväťročná škola. V ďalšom období Okresná pamiatková správa v Nitre ako investor vytvorila etapový plán a podľa finančných možností začala komplexnú obnovu budovy a parku, ktorá však zostala v stave rozpracovanosti.

Od roku 1998 kaštieľ spravuje súkromná firma, ktorá sa rozhodla celý objekt zrekonštruovať, prinavrátiť mu jeho pôvodnú umelecko-historickú hodnotu a naplniť jeho priestory zodpovedajúcim spoločenským a kultúrnym využitím.

Interiér:

V centre dispozície kaštieľa je hlavné vstupné schodište s kovaným zábradlím od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera a s ornamentálnymi štukami na strope. Z vnútorného zariadenia zostal zachovaný fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu a pôvodný drevený strop v jednom zo salónikov na poschodí kaštieľa.

Exteriér:

Výrazné stavebné úpravy realizoval spomínaný barón Lindelóf. Kaštieľ vtedy dostal podobu dvojpodlažnej trojtraktovej budovy obdĺžnikového pôdorysu s výrazným ústredným rizalitom, ktorý je na záhradnom priečelí zastrešený kupolou. Okolo rizalitu bol vybudovaný kovaný balkón prístupný prevýšenými dverami zo salóniku na poschodí. Popod liatinovú konštrukciu balkónu sa priamo z parku vchádza do oválnej sally terreny.

Ďalšie zmeny týkajúce sa budovy kaštieľa, ktoré ovplyvnili jej súčasnú podobu, uskutočnil bohatý židovský obchodník Dr. Kraus v roku 1937. Boli rozobrané 2 bočné krídla, čím došlo k zmenšeniu kaštieľa. Zachovaná však zostala jeho neoklasicistická podoba.

Súčasný stav:

Kaštieľ využíva v súčasnosti súkromná spoločnosť a od konca roku 2003 v ňom prevádzkuje Park hotel Tartuf.

Prístup ku kaštieľu:

Kaštieľ sa nachádza v Pustom Chotári, miestnej časti obce Beladice, neďaleko Nitry. Je obklopený krásnym a tichým 5 – hektárovým "Pustochotárskym parkom", ktorý je chráneným areálom.

Viac informácií: www.tartuf.sk
Fotografie sú použité z archívu Park hotela Tartuf.

Mapa:

Share
© Soňa Trubíniová 18. september 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12