header
Dnes je streda 19. jún 2024
 

Zobor

Lokalita: Nitra

História/popis:

Vrch Zobor pôsobí z diaľky ako mohutný masív, ktorý pripomína dvojicu sopiek. Jadro masívu však tvoria prvohorné horniny ako napr.: žula. Tieto horniny prekryli druhohorné kremence a vápence. Na rozličných miestach môžme nájsť rôzne malé puklinové jaskyne. Najznámejšou je tzv. Svoradova jaskyňa. Zoborské vrchy tvoria najjužnejšiu časť pohoria Tribeč. Najvyššie vrchy sú Žibrica (617 m) a Zobor (587 m).

Pred vrchom Zobor je predvrchol Pyramída (556 m) z diaľky viditeľnou telekomunikačnou vežou. Smerom na severozápad sa od vrchu Zobor tiahne dlhý hrebeň, ktorý postupne klesá až k Drážovciam. Tu, na najnižšom stupni, sa nachodí plošina, na ktorej stojí oddávna starý románsky kostolík sv. Michala Archanjela. Táto trasa trvá miernou chôdzou približne 2 hodiny.

V Národnej prírodnej rezervácii Zoborská lesostep sa nachádza 14 druhov chránaných rastlín (napr.: poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis), hlaváčik jarný (Adonis vernalis) či kosatec nízky (Iris pumila)). Žije tu niekoľko veľmi vzácnych živočíchov - modlivka zelená (Mantis religiosa) alebo sága stepná (Saga pedo). Toto chránené územie zaberá len 23 ha.

Týmto územím prechádza tzv. Náučný chodník Zoborské vrchy. Má hlavnú okružnú trasu od Liečebného ústavu po vrch Zobor a späť. Dve vedľajšie trasy vedú ku kostolíku sv. Michala Archanjela v Drážovciach a na vrch Žibrica s vyústením do obce Štitáre. Počet zastávaok je 27. Celková dĺžka trás je 14,7 km s maximálnym prevýšením 460 m.

Fotogaléria:

Prístup k Zoboru:

Dostanete sa k liečebnému ústavu, kde končí mestská hromadná doprava, nachádza sa tu parkovisko. Trasu si môžete zvoliť ľubovoľne, buď popri Svoradovmu prameňu, Svoradovej jaskyni sa dostanete po modrej znacke k Pyramíde alebo pôjdete rovnobežne po žltej značke. Ideálna a nenáročná túra je: vybehnúť k Pyramíde (cca 30-40 min.) a odtiaľ prejsť hrebeňom až k Drážovskému kostolíku (cca 2 hod.).

Mapa:

Share
© Soňa Trubíniová 18. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12