header
Dnes je piatok 19. júl 2024
 

Slovenská brána

História/popis:

Na hranici úrodných rovín a hlbokých hôr, v prietore kde majestátna rieka Hron vychádza z venca Pohrosnkého Inovca a Štiavnického pohoria sa nachodí prírodná kamenná brána. Je tvorená obojstranne 100 až 150 m vysokými kamennými bralami Tento prírodný úkaz starší historici nazvali "Porta Slovenica", čo v preklade znamená "Slovenská brána"

Nachádza sa medzi obcami Tlmače a Psiare. Ide o prielom Hrona medzi Pohronským Inovcom a Štiavnickými vrchmi dlhý asi 10 kilometrov. V minulosti to bol strategicky dôležitý priechod z Podunajskej nížiny do bohatých banských miest. Nad obcou Psiare, na pravom brehu Hrona sa nachádza na skalnom výbežku archeologická lokalita Krivín (316 m. n. m.), hradisko s niekoľkonásobným obranným valovým systémom. Slovenská brána bola kedysi iná, užšia a krajšia.

V rokoch 1895 a 1896 ju vyhodili do vzduchu, aby uvoľnila miesto železničnej trati. Podobné brány, prírodné prekážky proti nepriateľom, malo Slovensko hneď niekoľko. Keď sa blížilo nebezpečenstvo, spevnili ich kamennými závalmi a na vhodnejších miestach aj hradmi, hradiskami a ich posádkami. Boli to veľmi úzke priechody. Odhadom mohlim mať len niekoľko sto metrov, do nich sa vejárovito zbiehali cesty a za nimi sa zasa rozchádzali každá svojim smerom. Najznámejšie z nich boli napr. pri Devíne, Beckove či spomínaná Slovenská brána medzi Tlmačmi a Psiarmi, neďaleko Hronského Beňadika.

Nachádza sa tu zaujímavé teplomilné rastlinstvo, ktoré sa už severnejšie nevyskytuje. Prekrásne sú i divoké krivínske skaly s dierami. Celá Slovenská brána je zaradená do geologickej a botanickej rezervácie.

Fotogaléria:

Prístup k Slovenskej bráne:

Slovenská brána sa nachádza medzi obcami Psiare a Tlmače.

Mapa:

Share
© Soňa Trubíniová 18. máj 2011
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12