header
Dnes je štvrtok 5. december 2024
 

Keď zostarnú hodiny





Časom všetko starne. A čas nám ukazujú hodiny. Ale časom zostarnú aj tie hodiny. Preto mám zvláštny pocit z toho, keď hodiny, ktoré desaťročia slúžili ľuďom - zostarli tiež, a tak podobne ako iné časom zostarnuté veci skončia v múzeách.

Tento môj príspevok je o tom, čo sa nám podarilo realizovať v našom Mestskom múzeu v Šuranoch. Ale pekne po poriadku

Potreba merania času je stará snáď ako celý kultúrny vývoj ľudstva. S pomedzi vynálezov a konštrukcií v oblasti hodín a hodinárstva treba spomenúť aspoň vynález kyvadla v roku 1656, ktoré skonštruoval holandský astronóm a matematik Christian Huygens. Tento vynález spôsobil následný veľký rozvoj hodinárstva a presnosť hodín.

Hodinový stroj - vežové hodiny, ako prvé verejné hodiny v Šuranoch a teda aj prvé hodiny na šurianskom kostole, zadovážili 29. mája 1887 šuriansky richtár - gróf Viktor Lavaulx a šuriansky farár Karol Rosznáky. Stroj vyrobil hodinársky majster Michael Pauer v Budapešti. Je to klasický kyvadlový hodinový stroj, ocelo-liatinová konštrukcia, s troma závažiami, ktoré dávajú po pohybu krokový mechanizmus a bicie zariadenie na odbíjanie štvrťhodín a celých hodín.

V minulosti bolo potrebné hodiny každý deň pravidelne naťahovať, neskôr v 70. rokoch 20. storočia bol stroj sprevodovaný na elektrinu. V roku 1991 ho nahradili novým elektrickým hodinovým strojom. Starý stroj tak definitívne odstavili a ležal na kostolnej povale až do júla 2009, keď ho naše Mestské múzeum získalo ako zaujímavú a hodnotnú historicko – technickú pamiatku. Stroj bol rozobratý na jednotlivé súčasti a postupne odmastený, očistený, jeho diely sa natreli tak ako pôvodne - červenou farbou. Verejnosť ho mohla po prvýkrát vidieť vystavený vo vestibule synagógy na šuriansky jarmok v dňoch 18. – 19. septembra 2009. Následne až do konca roka 2009 prebiehali testovacie práce so závažiami, bicím mechanizmom a kyvadlom, ktoré sa nezachovalo v celosti a bolo potrebné ho do rekonštruovať. Koncom decembra 2009 bol stroj inštalovaný na masívnu drevenú konštrukciu, vyrobenú na mieru pre tento účel.

Hodinový stroj zo šurianskeho kostola, jeho rekonštruovanie, sfunkčnenie a inštalovanie, je v existencii nášho múzea najvýraznejším akvizičným počinom, ak si pomyslíme, že sme jediné múzeum na Slovensku, ktoré má takýto typ hodinového stroja funkčný.



Share
© Miroslav Eliáš 19. október 2010
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12