header
Dnes je streda 19. jún 2024
 

Desivé príbehy aj na hornej Žitave

Na ceste vedľa Žitavy, medzi Ringlovým mostom a mostom Magacín (hranica chotára Machuliniec a Obýc), bolo v minulosti všetko tajúplnejšie ako dnes. Osamelý človek prechádzajúci týmto úsekom mal aj isté obavy a žena sama by tadiaľ ani v noci nebola prešla. Medzi obidvomi mostami je už veľa rokov vybudovaný splav na Žitave, kde sa voda odsmeruje do Mlynského potoka, ktorý v minulosti slúžil pre štyri mlyny. Splavu sa hovorí aj hať, hučanie vody zo splavu počuť ďaleko a aj to vytvára zvláštnu atmosféru tohto miesta.

Môj priateľ z Obýc mi rozprával príbeh, ktorý počul od svojho starého otca. Starký sa vracal domov z Machuliniec po ceste na Obyce neskoro večer, ako murár sa zdržal v robote. Bol mesačný večer a teda dobre videl, ako rovnobežne s ním kráčala postava celá v bielom, ale po druhej strane Žitavy. Vtedy cez lúky bol chodník, ktorý kopíroval tok Žitavy. Čakal, že postava v bielom prejde po Ringlovom moste na hradskú cestu, ale neprešla. Pokračovala chodníkom až k druhému mostu, ktorý sa volal Magacín. Až za týmto mostom prešla postava na cestu a pokračovala pred starkým na Obyce. V dedine starký zistil, že to bola žena z Jedľových Kostolian, ktorá bola v mlyne u Šťukovského. Muž tam zostal na noc a ona išla pešo domov. Keďže bolo chladno, tak si na hlavu a plecia prehodila bielu plachtu. Aj tak vznikali strašidlá. Iný príbeh hovorí, že tam vo vode rozvodnenej Žitavy zahynuli štyri deti, ktoré išli do školy. Údajne sa to stalo ešte v prvej polovici 19.storočia, kedy chodili deti z Obýc a z Machuliniec do školy v Opatovciach nad Žitavou (dnes Žitavany). Inokedy tam mal zahynuť aj furman, ktorý prechádzal cez vodu vozom ťahaný koňmi. O tomto mieste sa rozprávajú aj iné nepotvrdené udalost.

Ale toto miesto má aj iné príbehy. Práve tu pod Kamencom bolo v marci 1945 zasiahnuté nemecké vojenské auto, v ktorom zahynul jeden vojak. Auto ešte viac rokov po vojne trčalo v koryte Žitavy medzi dvoma mostami.

Keď v auguste 1966 sa vyliala pri Magacíne Žitava a tiekla po hlavnej ceste, zahynul tu občan z Obýc, ktorý chcel prejsť motocyklom po ceste cez vodu. Našli ho v koryte Žitavy. Len pred niekoľkými rokmi našli pod mostom Magacín pomerne mladého občana Machuliniec, ktorý nešťastne spadol do koryta Žitavy, kde bolo práve vtedy veľa vody. V tomto úseku sa stali tri vážne dopravné nehody, pri ktorých zahynuli traja ľudia. Aj takéto smutné príbehy nájdeme popri Žitave. Ich svedkom je vyše 200-ročný dub cerový, ktorý to všetko prežil. Škoda, že nemôže prehovoriť.

splav na Žitave
splav na Žitave
Žitava pod most...
starý dub ako s...

Share
© Ondrej Valach 21. apríl 2009
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

 • Zdielam rovnaki nazor

  Viac...

  Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
 • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

  Viac...

  Rudolf 29.08.2014 00:28
 • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

  Viac...

  Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
 • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

  Viac...

  citatel 26.08.2014 06:58
 • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

  Viac...

  mišo 26.08.2014 05:12