header
Dnes je piatok 19. apríl 2024
 

Žitavská pahorkatina

Žitavská pahorkatina je relatívne nenápadný povrchový útvar. Ide o geomorfologický podcelok Podunajskej pahorkatiny ležiaci medzi nivami Nitry a Žitavy. V slede piatich úrodných pahorkatín, rozprestierajúcich sa medzi nivami veľkých riek Podunajskej nížiny, je presne prostrednou (zo západu: Trnavská, Nitrianska, Žitavská, Hronská, Ipeľská). Svojou rozlohou približne 350 km2 je súčasne najmenšou z nich.

Žitavská pahorkatina má charakteristický tvar trojuholníka. Vrcholy trojuholníka tvoria časti katastrálnych území obcí Nitra – Nitrianske Hrnčiarovce (západný vrchol), Hostie – Topoľčianky – Obyce – Machulince (severovýchodný) a Kmeťovo – Maňa – Černík – Mojzesovo (južný). Trojuholník je zo severu obmedzený pohoriami Tríbeč a Pohronský Inovec, kým západné, východné a južné ohraničenie pahorkatiny tvoria nivy Nitry a Žitavy, resp. ich sútokovej oblasti.

Povrch pahorkatiny je zhruba rovný až mierne členitý s miernym uklonením smerom k JV. Absolútne nadmorské výšky na území pahorkatiny sa pohybujú v rozmedzí približne 130 – 360 m n. m. Najvyššie položené lokality sú v k. ú. obcí Hostie a Obyce na styku s Pohronským Inovcom, najnižšie na styku s nivou Nitry. Doliny a chrbty sú usporiadané v smere SZ -> JV a S -> J. Smerovaniu dolín zodpovedá aj riečna sieť, ktorá je orientovaná viac k Žitave. Podstatná časť dolín má však charakter úvalín. Sú to plytké, suché a prevažne asymetrické dolinky bez vodného toku. Na severe je reliéf Žitavskej pahorkatiny ovplyvnený plášťom zvetraných hornín z pohorí Tríbeč a Pohronský Inovec. Rieky prinášajúce materiál na styku pohorí s pahorkatinou uložili mocné vrstvy sedimentov na svahoch a úpätiach a náplavové kužele. Vyskytujú sa tu tiež aj úsypy a úsypiskové kužele, vzniknuté rozvoľňovaním a opadávaním horninového materiálu, ktorý sa pohybuje v smere gravitácie a takto ukladá. Práve tieto lokality sú azda najviac náchylné na tvorbu zosuvov. Vo zvyšnej, väčšej časti pahorkatiny prevládajú spraše a sprašové pokrovy. Na nich sa vyvinuli výrazne dominantné hnedozeme s priaznivými vlastnosťami, vďaka čomu má územie vynikajúce predpoklady na poľnohospodárstvo.

Prevažná väčšina územia Žitavskej pahorkatiny sa zákonite poľnohospodársky využíva. Významné je pestovanie viniča, vinohrady spadajú do Nitrianskej vinohradníckej oblasti.

obr-do-clanku-za-text

Autori a zdroj fotografii: bexapel & markusino (panoramio.com)

Žitavská pahork...
Na poliach v ok...
Poloha Žitavske...
Mapa územia a n...

Share
© Dalibor Výberči 06. november 2013
Joomla SEO by MijoSEF

NOVINKA

 

Najčítanješie články

Najnovšie komentáre

  • Zdielam rovnaki nazor

    Viac...

    Ľudo Chládek 31.08.2014 07:43
  • Môj partner a ja narazil sem strana a myslel som, môže tiež blog skontrolovaťto. Páči sa mi, čo ...

    Viac...

    Rudolf 29.08.2014 00:28
  • Čitateľ, ak máte skutočne záujem o informáciu, kontakt na mňa nájdete v sekcii o autoroch. Ja absolutne ...

    Viac...

    Ondrej Valach 26.08.2014 14:15
  • potom by to chcelo opravit tento clanok pretoze je zavádzajuci

    Viac...

    citatel 26.08.2014 06:58
  • to že hranicou je žitava je velmi zjednodušené tvrdenie...Včel ár patrí 100% k Pohronskému inovcu

    Viac...

    mišo 26.08.2014 05:12